Apprendre le créole réunionnais: sa lé gayar!!

christ974 a écrit:

ben alor oussa ou sort??
i fé lontan moin la pa vu aou!!! raconte in peu!!

amoin, moin la profitt navé poin personne dann lo ti lékol et moin la aposé (reposer)!!
la fé a moin beaucoup de bien!!! bon sinon sa.... moin la recommence travaille et sa lé bien gayar!! moin la retrouve toutt mon bann zélèves!! et moin sera bien conten retrouve zot toutt aussi pou nou koz in pé!!!mais zot la manque amoin!!


christelle


Zot manque amoin aussi, mais, ou connait... métro... boulot... dodo... décalage horaire...  :shy
Na retrouve  :par:

Alors Christ...na pli Lo ti lekol ?  :sosad:

Tchix a écrit:

Alors Christ...la pli Lo ti lekol ?  :sosad:


bein si nana encore mé comme zot i vien pa rod amoin bein lo temp i pass comme sa !!! :huh:
i fo dire que moin lé tré occupé et lé pa pou arrangé.... mon travail i pren amoin bon peu d'temp!!!
i fo dire aussi que mi compte in peu dessu zot toutt pou kozé!!! :par:
bon, ma raconte azot mon journé:
(pou di azot commen moin lé okipé....) moin la monte sain d'nis somatin(ce matin), aprémidi moin lavé 5 zélèves.... heureusemen mon mangé lété déjà paré..... sinonsa mon bonnomme lété fini mett a moin dehor :o
et la noré été bien mol (=nul) pou moin!!! :sosad:
la kaze lété a peu pré prope (mi di bien a peu pré!!) moin lavé nettoyé mardi apré midi!!

bon sinonsa moin lé bien content que hippocampe la fin sorti!! que bann jeloga la fini arrivé!!(oté!! banna la failli perd!! :D ) ou rennd aou compte ... moins cinq nou lavé pu d'roi (ROI JELOGA) :lol: un forum sans son roi sa lé pa possib!!!!
bon mi arrete là!!moin lé en sommeil!! :sleep
ni ar trouve!!!

christ

:lol:
J'adore lire le Kreol , raconté par Christ c'est génial
Piouk !!!

...Adiëc zot tout...!!! I fé...plézir oir...azot...!!!..Aparssa..!!!

Zenexp a écrit:

...Adiëc zot tout...!!! I fé...plézir oir...azot...!!!..Aparssa..!!!


oté zenexp i koze créole!!! :unsure

aparssa!!! moin lé bien !! i fé lontan moin la pa vu aou!!
mi pé dmand aou in zafer....i fé combien dtemp ou habitt la reynion?

ou la pa oblgé répondd si ou veu pa...mé moin seré bien curieu dsavoir o bout de combien dtemp in zoreil i compren le créole?

christelle

Zen i koz Kreol ...fé rir à moin  :lol:

Tchix a écrit:

Zen i koz Kreol ...fé rir à moin  :lol:


sé bien la premiere foi ke ou di in nafer en créole!! et du coup ou la "fé rir mon boush"!!! :lol::lol:

christelle

:lol:
Sacrée Kriss  :lol:

boujour christ,
mi habit  la reunion depi inn an et mi kompren in pé depi siss mwa.
en fé, moin la ecouté  oté granmer et moin la kompren in pé !!  :/
ossi moin la décidé appren kose créole in la ti lecol ek christ :)
mi écout radio epi zot kanssa y koze !

Hippocampe33 a écrit:

boujour christ,
mi habit  la reunion depi inn an et mi kompren in pé depi siss mwa.
en fé, moin la ecouté  oté granmer et moin la kompren in pé !!  :/
ossi moin la décidé appren kose créole in la ti lecol ek christ :)
mi écout radio epi zot kanssa y koze !


Hey Hippocampe, ou va mieu, moin lé contente pour ou  :top:

Ké radio ou écoute don ? Radio Fr...om ?

mi écout réunion premiére, é zot kan y kose dann a ri ou lakaz doctor (??) é mon bann zeleve ossi ...

Hippocampe lé bonn elev rho....
Moin la honte mi koz pa bin  kom Hippocampe ... :P
Mi sa va ekout radio Kreol pou fé progré
Pou fé plaizir à Christ

Tchix a écrit:

Hippocampe lé bonn elev rho....
Moin la honte mi koz pa bin  kom Hippocampe ... :P
Mi sa va ekout radio Kreol pou fé progré
Pou fé plaizir à Christ


Mi trouv ou koz dé mieu en mieu tchix  :one
Lé bon, fait plaisir a moin  :idontagree:

Hippocampe33 a écrit:

mi écout réunion premiére, é zot kan y kose dann a ri ou lakaz doctor (??) é mon bann zeleve ossi ...


Hippocampe, aou gagne koz kréol ti pé, ou aou écri kréol seulement ?

mi ecri seulement ! mi kose a moin in solo  :(

Hippocampe33 a écrit:

mi ecri seulement ! mi kose a moin in solo  :(


Vodka krompren pa kréol  :D

mdr, c'est internationnal ! gros éclat de rire !

Hippocampe33 a écrit:

boujour christ,
mi habit  la reunion depi inn an et mi kompren in pé depi siss mwa.
en fé,si ou veu (,= en fait) moin la ecouté  "oté granmer" et moin la kompren in pé !!  :/
ossi moin la décidé appren kose créole in dann lo ti lecol ek christ :)
mi écout radio epi zot depi kanssa zot y koze !


= j'écoute la radio et vous depuis quand parlez vous créole?

Blandine974 a écrit:
Hippocampe33 a écrit:

boujour christ,
mi habit  la reunion depi inn an et mi kompren in pé depi siss mwa.
en fé, moin la ecouté  oté granmer et moin la kompren in pé !!  :/
ossi moin la décidé appren kose créole in la ti lecol ek christ :)
mi écout radio epi zot kanssa y koze !


Hey Hippocampe, ou va mieu, moin lé contente pour ou  :top:

Kél radio ou écoute don ? Radio Fr...om ?


radio ou di la , c'est in bon radio en cak si ou la perd in nafer( out loto, out zenfan, out sak, out bann papier, out clé, out..............kilotte jiska!!! :lol:
mé bon , mi moukate pas parse ke in jour moin nora besoin!! ;) mé soman mi ékoute pa!!!!

christelle

Hippocampe33 a écrit:

mi écout réunion premiére, é zot banna kan y kose dann la ri shomin (=chemin , rue) oubiensa kan mi attenn mon tour chez le docteur lakaz doctor (??) épi ek mon bann zeleve ossi ...


=j'écoute radio première, aussi j'écoute les gens quand je marche ou encore quand je suis dans la salle d'attente et avec mes élèves aussi....

merci chrit !

Tchix a écrit:

Hippocampe lé bonn elev rho....
Moin la honte mi koz pa bin  kom Hippocampe ... :P
Mi sa va ekout radio Kreol pou fé progré
Pou fé plaizir à Christ


oté bein la!!!! bein la ou étonne amoin!! dopi kan ou koz créole? si in moun i dmande aou si ou gagne koser...... bein ou di ali ....'..commen ou calkile a moin , oula!!! ou pren a moin pou in zoreil kossa!!!! :lol::lol:

en parlan ou veu fé plaisir a moin lé bien, moin lé conten!! mé imagine ou lé à tab, manger lé bon et i demande aou de reprenn et là ou di " ma faire plaisir aou, ma prende in ti peu" etonne pa ou si le moun i repond aou 'non fé pa plaisir a moin Fé plaisir out boush"  :lol:

christelle

Blandine974 a écrit:
Hippocampe33 a écrit:

mi écout réunion premiére, é zot kan y kose dann a ri ou lakaz doctor (??) é mon bann zeleve ossi ...


Hippocampe, aou gagne koz kréol in ti pé, oubien aou écri kréol seulement ?


christ

calkile = ??

christ974 a écrit:
Tchix a écrit:

Hippocampe lé bonn elev rho....
Moin la honte mi koz pa bin  kom Hippocampe ... :P
Mi sa va ekout radio Kreol pou fé progré
Pou fé plaizir à Christ


oté bein la!!!! bein la ou étonne amoin!! dopi kan ou koz créole? si in moun i dmande aou si ou gagne koser...... bein ou di ali ....'..commen ou calkile a moin , oula!!! ou pren a moin pou in zoreil kossa!!!! :lol::lol:

en parlan ou veu fé plaisir a moin lé bie :/n, moin lé conten!! mé imagine ou lé à tab, manger lé bon et i demande aou de reprenn et là ou di " ma faire plaisir aou, ma prende in ti peu" etonne pa ou si le moun i repond aou 'non fé pa plaisir a moin Fé plaisir out boush"  :lol:

christelle


:/ ... :lol:  mais pas tout compris.. :lol:

je me lance, christ, rectifie si c'est pas àa !

Code:

oté bein la!!!! bein la ou étonne amoin!! dopi kan ou koz créole? si in moun i dmande aou si ou gagne koser...... bein ou di ali ....'..commen ou calkile a moin , oula!!! ou pren a moin pou in zoreil kossa!!!! :lol:  :lol:

c'est bien ! tu m'etonne ! depuis quand parles tu créole ? si uon te demande ce que tu y gagne à parler creole, ben tu repond, pour qui tu me prend ! tu me prend pour une zoreil ou quoi ??

Code:

en parlan ou veu fé plaisir a moin lé bie :/n, moin lé conten!! mé imagine ou lé à tab, manger lé bon et i demande aou de reprenn et là ou di " ma faire plaisir aou, ma prende in ti peu" etonne pa ou si le moun i repond aou 'non fé pa plaisir a moin Fé plaisir out boush"

en parlant créole, tu  veux me faire plaisir, c'est bien, je suis contente, mais imagine toi a table, devant un bon petit plat, on te dis de te resservir ... tu dis oui, pour vous faire plaisir ... ne t'étonne pas si on te répond alors : non, reprend en pour te faire plaisir a toi, pas à nous !

pas facile ! dans l'idée, "tu bosse pour toi ! "

;)
Ça y est ...compris ...merci !  :D
Lé koi la radio ou ékoute Hippocampe ?
(Toué ekoute plutôt ?? Toué...tu )

reunion premiere, c'est bof moyen . des musiques creoles et autre, des animateurs bilingue ... et les info route ...

Hippocampe33 a écrit:

je me lance, christ, rectifie si c'est pas àa !

Code:

oté bein la!!!! bein la ou étonne amoin!! dopi kan ou koz créole? si in moun i dmande aou si ou gagne koser...... bein ou di ali ....'..commen ou calkile a moin , oula!!! ou pren a moin pou in zoreil kossa!!!! :lol:  :lol:

c'est bien !waouh tu m'etonnes =tu me surprends ! depuis quand parles tu créole ? si on te demande si tu sais [s]gagne à[/s] parler creole, ben tu repond, pour qui tu me prends ! tu me prends pour une zoreil ou quoi ??

Code:

en parlan ou veu fé plaisir a moin lé bie :/n, moin lé conten!! mé imagine ou lé à tab, manger lé bon et i demande aou de reprenn et là ou di " ma faire plaisir aou, ma prende in ti peu" etonne pa ou si le moun i repond aou 'non fé pa plaisir a moin Fé plaisir out boush"

en parlant créoleau fait, tu  veux me faire plaisir, c'est bien, je suis contente, mais imagine toi a table, devant un bon petit plat, on te dis de te resservir ... tu dis oui, pour vous faire plaisir ... ne t'étonne pas si on te répond alors : non, reprend en pour te faire plaisir a toi, pas à nous !

pas facile ! dans l'idée, "tu bosse pour toi ! "


pas mal pas mal du tout!!!bientôt ou va remplace a moin !! :o

christelle

non christ, zot lé irremplassable !
piouk a zot !

Oui, lé irremplassable, mi kopie sur elev Hippocampe  :P
Mi sé, lé pas bin mais moins la in pé  peur de maîtresse à moin...  :dumbom:

Tchix a écrit:

;)
Ça y est ...compris ...merci !  :D
[u]Lé koi la[/u]kel  radio ou ékoute Hippocampe ?
(Toué ekoute plutôt ?? Toué...tu )


on utilise toué dans la chanson "toué lé joli, ....."

  site : http://www.mi-aime-a-ou.com/chanson_toue_le_jolie.php

tu c'est toué ou bien ou
dans la chanson on dit : toué lé ....et j avoue que j'ai du mal à trouver d'autres exemples
par contre ou on peut le mettre à toutes les sauces: ou veu, ou mange , ou sava,ou la parti, ou lé joli, ou té koné, ou ékoute kossa,...

christ

Hippocampe33 a écrit:

non christ, zot lé irremplassable !
piouk a zot !


zot sé ki? si zot sé moin alor i fo dire ou, mé si zot sé moin avek in not moun,....  :/ kissa i lé lot moun? :unsure
christ

Tchix a écrit:

Oui, lé irremplassable, mi kopie sur elev Hippocampe  :P
Mi koné, lé pas bien mais moins la in pé  peur de mon maîtresse à moin...  :dumbom:


christ

ok, ou lé irremplacable !

gran matin mi lave amwin ek douche mon bann cheveu ! oté lé tro gayar ! mdr!
pou mi lav amwin lé difficil ek inn bra (?)
soan lé pa tro sho (en ce moment ??)

lé dificil ossi pou fé la kuisin mé mi achet poulet grillé zordi !

mon hippocampe lé bon coté é la pa di trou !

Pov Hippocampe...lé pa facil pour toué... :(

la métress la di pa "toue" me fo dir "ou"

Rho... :dumbom:  la metress la pa vu...chuuut