Cost of living in Malawi – 2015

Hi all,

We invite you to talk about the cost of living in Malawi in 2015, with an updated price listing.

Don't forget to mention in which city of Malawi you are living in.

How much does it cost to live in Malawi?

> accommodation prices

> public transportation fares (tube, bus etc.)

> food prices (your monthly budget)

> health prices (for those who need medical insurance)

> education prices (if you need to pay)

> energy prices (oil, electricity)

> common bills (Internet, television, telephone, mobile phone)

> price for a good menu in a traditional restaurant

> price for a coffee or a drink

> price for cinema tickets

Do not hesitate to add items to this list! ;)

Thank you in advance for your participation.

I live in Blantyre for the last 42 years . The only thing that has gone down is petrol
Most of your questions do not apply to Malawi !
In general the prices have gone to the roof .
I am glad I do not have children at school
Schools are incredibly expensive !!!
If you are coming to Malawi and you have to pay for schools think about it
Also I understand in Lilongwe rents are very high
We can now get everything in the shops but at a price

There is a movie place called M-Theatres in Blantyre at Chichiri Shopping Mall.The price of movie tickets is MWK 3000 for adults and MWK 2000 for kids.

DSTV installation this year (January 2016) and Compact Package cost me MWK 73900 while Internet installation (SkyBand Residential/Night Rider Package) cost me MWK 120624.

Food prices vary but the prices (in MWK) of a few basic items are as listed below:
(Exchange Rate 1$=680 MWK)

Alpen Muesli 500g    1595
Apples 6 Pc    1599
Beef (1Kg)    2580
Bread (Standard)    290
Brown Lentils(500g)    899
Canned Butter Beans (500g)    849
Canned Red Kidney Beans (500g)    999
Cerebos Salt 500g    568
Ceres 1 Ltr    998
Chocolate (Nestle 250g)    1328
Chocolate (Dairy Milk 80g)    598
Corn Flakes 500g    1195
Crisps (Lay 125g)    910
Eggs (6 Large)    448
Ketchup (Heinz  375ml)    918
Maize Flour ( HMS 5 Kg)    1538
Milk (250 ml UHT)    148
Minced Meat (500g)    1250
Onions    400
Peanut Butter (1 Kg)    2500
Rice (5Kg Nasfam)    3398
Rice Krispies 400g    1895
Soya Mince    529
Spaghetti 400g    298
Spinach Bunch    140
Tastic Brown Rice 1Kg    998
Wheat Flour 1kg    699
Yorghurt (N/Day 270g)    685
Yorghurt (D/Bell 175g)    358

Thanks for your informative post.
This website may help too www.numbeo.com

Thanks Stumpy.I will also upload the current prices of those commodities into that website.

Regards,
Diana.

New topic