Close

Cost of living 2018 in Mexico

Hello everyone,

As per our annual tradition, we invite you to share your experiences and tell us more about the average prices of products and services in your town/city/area, so that we have updated information regarding cost of living and inflation in Mexico.

Thanks to your contribution, future expats in Mexico will be more informed and will be able to refine their budget and better prepare for their big move.

How much does it cost to rent an apartment or a house in Mexico?

How much does it cost to buy an apartment or a house in Mexico?

How much do you pay on average for public transportation (bus, subway, train, tram, taxi)?

How much do you pay for basic food items such as rice, bread, and pasta?

What is your monthly budget for groceries?

How much does it cost to see a doctor/dentist/physician/specialist in Mexico?

How much do you pay for health insurance per month?

How much does childcare cost on average per month?

What is your child's schooling budget per month?

How much does it cost to fill up your car’s fuel tank?

How much do you pay for electricity/gas/water etc., per month?

How much do you pay for your internet and phone subscription?

How much do you pay for your lunch pack on weekdays?

How much do you pay for an espresso coffee?

How much do you pay for a cinema ticket?

How much does a gym membership cost in Mexico?

Thank you for sharing your experience.

Priscilla

Hey Priscilla,

I don’t think I can answer all of these, but I can give you my experiences if this helps.

How much does it cost to rent an apartment or a house in Mexico?
-It depends. My husband and I live close  to the border. For a two bedroom two bath apartment, we pay about $550 just for rent.  That doesn’t include any utilities or bills.


How much do you pay on average for public transportation (bus, subway, train, tram, taxi)?
- Will use Uber. Of course, it depends on where you want to go and how far you’re going. He uses the Uber every day to get back and forth to work and it runs in between five and eight dollars a day. I hear the buses are cheap, like $1 one way.

How much do you pay for basic food items such as rice, bread, and pasta?
- it depends on where you shop.  we tend to shop at the market in our neighborhood. A bag of rice will be between 25 and 35 pesos, the bread is usually 24 pesos, and a regular bag of pasta is about 20 pesos. If you shop at places like Soriana,  there’s of course more variety because it’s a big chain store,  but I have often paid more at places like that. For fruits and vegetables, there’s markets everywhere where you can get a good deal and haggle prices if you need to.  A lot of the markets have fruits and vegetables that you won’t be able to find at the store. Of course, it depends on the season .

What is your monthly budget for groceries?
- it depends on what you’re cooking and how many people you’re cooking for. I usually only cook for my husband and I, so weekly we spend anywhere from $25-$85.  I like to cook, so if I’m trying new recipes or learning new techniques or experimenting in the kitchen, I tend to spend more. If we are waiting for payday, I keep it lean and I can get away with $25 a week .


How much does it cost to fill up your car’s fuel tank?
- gas is expensive in general, so don’t let the “18.50” price fool because they charge by liter and there are 3 Iiters in a gallon, so you are still paying a high price, roughly between $2.90-$3.50/gallon.  It also depends on your car. Different card get different gas mileage.  We don’t drive very often, only to pick up groceries or if we know we’re going to go buy big furniture. We will pay anywhere between $15 and $45 in our car, but that doesn’t quite fill it up.  The awesome thing about the gas stations here is the  people who work there will fill it up for you, check your tires, and if need be, take a quick look at your engine .

How much do you pay for electricity/gas/water etc., per month?
- again, it all depends. Our electricity runs low, so we only pay between $9and $15, and for electricity, we only pay every other month.  Our water bill fluctuates between $10-$25 a month. Our gas ranges as well, going between $20-$30.
So rounded up, $75/month.

How much do you pay for your internet and phone subscription?
- We go through TelNor,  and we pay about $45 a month.  With this bill, I highly recommend peanut before it’s due. Do not be late on your bills in general, but especially on this one.   There was one time when we paid it late, maybe three or four days, and we got tagged with a late fee.

A note about bills that no one told me and I wish I had known :  you can pay your water bill in the OXXO, But you can only pay it before the due date. If you try to pay the day of or the day after, they won’t let you and you have to go down to the water place to pay it.

With the electricity, you can often find them in shopping plazas. There’s an auto pay machine And all you have to do is type in your information and pay.  However, I would highly recommend going into Google maps and search in the name of the electricity company and find one close to you because they are not in all the plazas.

With your gas bill, as far as I have done it, I go down town to the Zeta Gas  Company, located near Plaza Rio and Zona Rio and pay in person.  I’m not sure if you  can pay it anywhere else .

If you have TelNor,  there is often a place to pay it in the grocery store called Soriana. Here in Otay, the autopay machine is in front, by the restrooms and ATMs.


How much do you pay for your lunch pack on weekdays?
- it depends on where you go, and if you’re buying your lunch or bringing it from home. I typically buy tacos for lunch that cost anywhere from $1.50 to $3,  depending on how hungry I am and how many tacos I want. If I pack a lunch from home, with the cost of groceries, is typically the same or maybe a few dollars more .

How much do you pay for an espresso coffee?
-I rarely pay more than $3.

How much do you pay for a cinema ticket?
-ok, this is another awesome thing about Tijuana. You can go into the VIP movies for less than $15/person. They have all kinds of food, comfy leather chairs, and drinks as well.  For a regular ticket to the movies, I think we paid four dollars each .

A lot depends on what part of Mexico you want to live in. In San Felipe, Rents also very. I know people
that has paid 400.00 a mo and 1200.00 a mo.I paid $3 for breakfast and $5 for lunch. But to me i look
at it this way,what ever it is it is still cheaper than the US Buy a lot. What ever you decide just do it.
I have lived there a long time and would not trade it unless i had to.

New topic