New in Sweden

Hy my name is george and i come from romania i have 27 years and living in Malmö i come to Sweden last year workin and now i am taking a taxi kurs to become taxi driver. I speak svensk but not to have a big conversation i am lookin for new friends in Malmö :))) (skaya)

Hello George.

Welcome to Expat.com! :)

Aurélie

Bun gasit George. Te rog sa-mi spui : ai invatat suedeza in Romania sau cand ai muncit in Suedia? eu caut dictionar Roman-Suedez, si nu se gasesc decat de buzunar-care nu ma ajuta cu nimic- iar ghiduri de conversatie nu gasesc. E o limba care trebuie aprofundata , iar fara profesor e foarte grea.

Eu am fost la SFI 6 luni 3 luni zi de zi si 3 2 de ori pe saptamana acolo am invatzat majoritatea suedezei
Stiu vreo 30 40% nu asa mult dar inteleg mai mult decat pot vb. Poti dak ai id suedez sati faci on kort la orice biblioteka din suedia e gratis pe urma vete lexicon rumänska svenska e util dak nu ai c face si nu ai cine sa. Te invetze. Eu unu lam luat dar nu am invatzat dupa el pt ca purtam zi de Zi Cate i conversatie noua la Scoala oricum nu am absolvit SFI pt ca am avut alte prob si nu mam mai Putut duce . Oricum dak mai vrei sa Aflu cv Dani msj

Mersi mult. Eu inca sunt in Romania , la vara vrem sa venim (eu si sotul meu). Astept sa se termine anul scolar (sunt profesoara de engleza). Mi-am depus deja un CV in engleza aici pe site pt un post de baby-sitter sau orice numai sa gasesc. Am fost contactata de familii nevorbitoare de suedeza (canadieni) si as veni dar doar la vara.
Oricum tinem legatura.
inca o data multumesc !
o seara buna
Delia

Da nici o problema

Hello, could you please post in English in this Anglophone forum?

Thanks,
Harmonie.;)

Hello Harmonie !
I appologize for writing in Romanian. I was speaking about the study of Swedish language (where, how long) and about my posted CV for baby-sitting.
george85 is Romanian and he explained me everything I needed.
Have a nice day,
Delia